BIO čaje, Liečivé rastliny, čaje, masážne oleje | AGROKARPATY Plavnica
Liečivé rastliny, čaje, masážne oleje | AGROKARPATY Plavnica
  O nás    Certifikáty    Katalóg    BIO čaje    e-Shop    Súťaž    Ocenenia    Kontakt 
SK UK DE RU
  Akcie 
  Novinky 
  Sypané čaje 
  Bylinné čaje 
  Čajová séria ELIXÍR 
  Čaj.séria CYPRIÁNOVÁ APOTHÉKA 
  Ovocné čaje 
  Cudzokrajné čaje 
  Výrobky z liečivých rastlín 
  Masážne bylinné oleje 
  Gastro balenia 
  Darčekové kazety 
  Drevené darčekové kazety 
  EKO tašky, hrnčeky 
  Babkine sypané čaje 
  VEĽKOOBCHOD 
ZNAČKA KVALITY SR
Oranžová lúka,

LIEČIVÉ RASTLINY zo Zamaguria pomohli aj ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Juščenkovi. Po otrave bol vo vážnom zdravotnom stave a Plavničania preňho na žiadosť Ukrajiny poslali sto balíčkov vynikajúceho bylinkového čaju. Zabral.

Jastrabina lekárska podporuje tvorbu materského mlieka. Plavničania z nej vyrábajú čaj pre dojčiace matky a práve ten je spomedzi všetkých ich produktov najžiadanejší. Úspech má aj čaj s leuzeou šustivou, ktorá dobre vplýva na mužskú potenciu. Tým, čo veľa času trávia pri počítači, pomôže zase detoxikačný čaj. „Nezabudnite, že účinky čaju sa prejavia po dlhšom čase, treba ho piť asi tri mesiace,“ odporúča fytotechnický odborník Ing. Mikuláš Bobuľský zo spoločnosti AGROKARPATY Plavnica.

Každý sa vyznal

Horský región okresu Stará Ľubovňa patrí k ekologicky najčistejším oblastiam Slovenska. To je výborný predpoklad na pestovanie liečivých rastlín, čo domáci aj využili. „Liečivé byliny sa u nás pestujú od roku 1983. Najprv to bolo v poľnohospodárskom družstve, po revolúcii sme sa odčlenili a vytvorili súkromnú spoločnosť. Teraz pestujeme liečivé rastliny na ploche 253 hektárov. Celkovo ich využívame 120 druhov,“ rozpráva inžinier Bobuľský. K liečivým rastlinám má vzťah odjakživa. „Pochádzam z neďalekého Šambrona a u nás sa každý vyznal v bylinách. Ako malý chlapec som videl, že dedkovi bylinárka za týždeň vyliečila ruku, ktorej hrozila amputácia. Keď som bol väčší, mama mi prikázala, aby som si spísal a nakreslil všetky liečivé rastliny. Dodnes som jej za to vďačný,“ hovorí. Stále pátra po byline, ktorá pomohla jeho dedkovi. Na miestnych lúkach ju našiel, ale nie je v žiadnom atlase. „Dosiaľ nie sú úplne preskúmané všetky liečivé rastliny a ich vlastnosti,“ vraví. Práca s bylinami je, ako dodáva, veľmi náročná. Najprv treba získať potrebné semená, poriadne sa starať o pôdu, rastlinky okopávať, odburiňovať, správne ich zbierať, šetrne vysušiť, a aby z nich bol finálny výrobok, mať dobré receptúry. „Ešte sme ani nepoužili všetky, ktoré máme, ale pripravujeme aj nové,“ dozvedáme sa. Plavnická spoločnosť spolupracuje so špičkovými odborníkmi zo Slovenska, z Čiech a Ukrajiny.


Sezóna zberu

Inžinier Bobuľský nás zobral na pole. „Keby ste tu boli pred niekoľkými týždňami, celá lúka sa belela od harmančeka,“ hovorí. V polovici júla máme pred sebou oranžovú lúku. Práve sa zberá nechtík lekársky. „Je to univerzálna bylina, má hojivé účinky a pôsobí antibioticky,“ vysvetľuje inžinier. „Z nechtíka trháme iba kvety. Na poli sme v lete a mimo sezóny robíme v baliarni,“ vraví jedna zo zberačiek Anna Knapíková. Vedľa do výšky človeka rastie vynikajúca liečivka slez nebadaný s fialovými kvetmi, plný včiel. „Neštípu,“ smejú sa študentky Michaela a Petra Štupákové, ktoré si tu v lete privyrábajú. „Nepoužívame žiadne chemické látky. Pri výseve striedame plodiny, čím zvyšujeme úrodnosť a obmedzujeme výskyt škodcov,“ pokračuje náš sprievodca. Kúsok ďalej rastie hojivý protizápalový a močopudný repík, ovoniavame osviežujúcu uvoľňujúcu antiseptickú mätu a upokojujúcu antibakteriálnu medovku i ďalšie rastliny. „Tam hore je to nedotknuté civilizáciou,“ ukazuje inžinier Bobuľský na Levočské vrchy. Zbierajú tam divo rastúce byliny a lesné plody.

Proti rakovine

„Na trojhektárovej plantáži, jedinej na Slovensku, sme vysadili rakytník rešetliakový, rastlinu tretieho tisícročia,“ opisuje kríky. Zatiaľ majú plody zelené, ale keď v auguste nadobudnú pomarančovú farbu, začnú ich zbierať. Plody majú okrem iných vynikajúcich účinkov aj protikarcinogénne. Plavničania do dvoch rokov z nich budú vyrábať nielen čaj, ale aj džemy, kompóty, drene.

Jediná firemná bylinková predajňa je v Plavnici. V regáloch je všetkých stoosemdesiatjeden druhov čajov, masážne oleje, voňavé vankúšiky, kapsuly. „Pravidelne pri nás zastavujú diaľkové autobusy a cestujúci nakupujú, chodia k nám turisti a máme aj zákazníkov, ktorí prichádzajú až z Bratislavy,“ vraví vedúca predajne Lucia Jurašovská.

BEÁTA HYBÁČKOVÁ
Zdroj: Život
 


  Dátum:  26.01.2020  Ochrana osobných údajov    TimeLapse slider - časozberné vídeo  ..::..  © 2020 Agrokarpaty Plavnica